Yemek Tarifleri

Hatay’ın En Yöresel Pratik Kısır Tarifi

Kısır Tarifi

Vereceğimiz bu klasik Hatay kısır tarifi ile sofralarınızı tatlandıracaksınız. Zaman zaman kırık buğday olarak da anılan bulgur, Türk halkının mutfağında yer alan olmazsa olmaz bakliyatlardandır ve Türk mutfağında en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Bugün anlatacağımız kısır tarifi ana kahramanı kesinlikle bulgurdur.

Türk Halkının En Popüler Yemeklerden Biri

Kısır, Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden biridir. Evinde yemek yapmakla uğraşmış herkes mutlaka şimdiye kadar bir kısır çeşidi yapmıştır. Ayrıca ev yemekleri restoranlarının olmazsa olmazlarından biri kısırdır. Peki Kısır’ı, Türk mutfağında bu kadar popüler yapan ne? İlk olarak, taze, besleyici ve ucuz içerikler içeriyor olmasıdır. Ayrıca yapımı çok kolaydır ve buzdolabında birkaç gün boyunca bozulmadan saklanabilir.

Biber salçası, kısıra hoş bir kırmızı rengi verir, karışık sebzeler ve taze otlar kısıra güzel bir renk katar. Genel olarak kısır en çok çay saatlerinde veya diğer tatlı ve tuzlu hamur işleriyle birlikte servis edilir. İstenilirse de soğuk başlangıç olarak kullanılabilir.

Farklı Sebze ve Otların Kullanılması

Kısır yapan kişiler kendi damak tatlarına uygun farklı sebze ve ot karışımıyla kısır yapar. Bazıları kısırda çok fazla baharat, bazıları çok fazla soğan sever.

Biber salçasını herhangi bir marketten veya en doğallarını buradan bulabilirsiniz. Bu tarifimizde, biraz nar ekşisi kullanacağız. Bu eşsiz malzemeyi dahil etmek istiyorsanız, buradan bulabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılma Adımları

  1. Bulguru rahat edeceğiniz bir karıştırma kabına ekleyin. Kaynar suyu üzerine dökün (gerekirse biraz daha kaynar su ekleyin). Bulgurun yumuşaması için yaklaşık 10-15 dakika beklemeniz gerekmektedir. İsteğe bağlı, karıştırma kabının üstünü temiz bir bezle örtebilirsiniz.
  2. Bulgurun yumuşamasını beklerken sebzelerinizi hazırlayın. Soğanı elinizden geldiğince ince doğrayın. Doğranmış soğanı biber salçası ile karıştırıp kenara koyun.
  3. Domates, yeşil soğan, maydanoz ve naneyi aynı şekilde doğrayıp ayrı bir kaseye koyun.
  4. Bulguru ellerinizi kullanarak yoğurun. Nar ekşisini ve yağı üstüne gezdirin. Daha sonra biber salçası karışımını ilave edin ve bulgurun içinden dağıtın.
  5. Doğranmış sebzeleri ve otları ekleyin. Tüm malzemeler eşit şekilde dağılıncaya kadar ellerinizle yoğurmaya devam edin. Tuz ve pul biber ekleyin.
  6. Kısır yemeğiniz hazırlanmıştır. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir